Medailonek lesní školy: ZŠ Jílové u Prahy

Jak voní les? A jak chutná? Na základní škole v Jílovém u Prahy na podzim ověřují novou lesní metodiku pro prvňáčky "Les všemi smysly". Na své si přijdou i starší žáci - letos třeba vyráběli jablečný mošt z jablek ze školní zahrady.

Medailonek lesní školy: ZŠ Jílové u Prahy
Tags: Příklady dobré praxe

„Žáci už byli na výpravě do lesa. Vystavujeme nasbírané lesní plody a barevné listí ze stromů, umíme je přiřadit a pojmenovat. S přírodninami hrajeme zajímavé hry. Na obrazovém materiálu a v encyklopediích se učíme rozeznávat rostliny, ptáky, živočichy a povídáme si, co dělají na podzim. Občas sledujeme tematická videa. Na vycházkách pozorujeme a zkoumáme vše živé“

říká paní učitelka Jiřina Dvořáková, která je zároveň lesní mentorkou. Zaměřuje se na práci se žáky druhého ročníku ZŠ - s Lexikonem lesních skřítků.

Ani starší žáci v Jílovém nenechávají své smysly spát; ve vestibulu školy se podílí na pěkné výstavě podzimních plodů ze zahrádek. Po škole putuje košík s deseti textilními sáčky a žáci hmatem zjišťují, co je v nich ukryto. Své odpovědi zaznamenávají do tabulky a nejlepší žáci z jednotlivých tříd budou odměněni. S nápadem přišla paní učitelka Kateřina Vrtišková.

Základní škola Jílové u Prahy je do programu Les ve škole zapojena pátým rokem. Paní učitelka Dvořáková o programu říká:

„Hodně si povídáme o prožitých víkendech, o vycházkách a výletech. Nejvíce se žáci těší na prožitkové činnosti a hry v přírodě se zapojením všech smyslů, protože tak je nám společně nejlépe a moc si takového učení užíváme.“

Společně s paní učitelkou Evou Kudělkovou so obě paní učitelky podílí na ověřování metodiky pro první ročník Les všemi (ponožkovými) smysly, kde je průvodcem všech žáků vlastnoručně nazdobená ponožka. Přinesenou lichou ponožku si prvňáci berou sebou na podzimní, zimní i jarní výlety do přírody a některé zážitky z poznávacích výprav si následně zaznamenají do svých lesních deníků.

"Na první podzimní výpravě jsme v lese mimo jiné sebrali odpadky a vyhodili je do kontejnerů, učíme se třídit odpad i ve třídě. S dětmi často tvoříme s přírodním materiálem. Vyzkoušeli jsme si např. frotáž spadaného listí a dřevěných parket ve třídě nebo jsme vyráběli skřítky Žaluďáčky a otiskáváním barevných listů vytvořili javorový strom, prvňáčci vytvářeli krásné koláže“

dodává paní učitelka Dvořáková.

Chcete takovou školu navštívit, nebo začít učit podle lesních ročních plánů? Je to jednoduché – navštivte seminář, který paní učitelka na škole pořádá a odnesete si inspiraci, rady, tipy a praktické informace, jak roční plán využívat. Paní učitelku můžete kontaktovat na dvjirin@centrum.cz.

Příloha ke stažení