Medailonek lesní školy: ZŠ Stříbrná Skalice

Jak nejlépe poznat les? No přece v něm trávit čas! Dobře to ví děti ze základní školy Stříbrná Skalice; rády chodí na lesní výpravy a v první třídě jezdí pravidelně stanovat.

Medailonek lesní školy: ZŠ Stříbrná Skalice
Tags: Příklady dobré praxe

„Žáci si pomalu a klopotně spravovali pochroumané vzájemné vztahy díky společným pobytům mimo třídu a školu. Spolupracovali a práce je bavila“,

říká o programu Les ve škole paní učitelka Martina Studzinská.

Základní škola Stříbrná Skalice je do programu Les ve škole zapojena třetím rokem. Na škole fungují hned dvě lesní třídy – prvňáci a šesťáci. Paní učitelka Martina Studzinská vyučuje podle lesního plánu Proč do lesa pro šestý ročník základní školy. Výuku podle lesních plánů realizují v rámci projektových dnů i v běžné výuce. Paní učitelka Studzinská je současně i lesní mentorkou. Nabízí všem pedaogům semináře zaměřené na aktivity, které lze s dětmi v lese provozovat. Tipy na aktivity venku v přírodě čerpá především z metodik Lesa ve škole a také z programu Les je přítel člověka Josepha Cornella.

"Podle lesa ve škole jsme loni pracovali v rodinné výchově a letos ve výtvarce. Je to pro nás fajn, vypadnout ze třídy a dělat něco zajímavého venku"

Béďa, šestý ročník

Na základní škole Stříbrná Skalice zároveň v tomto školním roce ověřují metodiku pro prvňáčky. Ty nejmenší děti do lesa doprovází malá ponožka, která je jim rádcem při poznávání lesních tajů. Přitom zažívají přírodu na vlastní kůži – každoročně stanují v nedalekém Ledečku. Šesťáci ale neradi zůstávají pozadu; vytváří díla s lesní a ekologickou tematikou a letos plánují stanovat s prvňáky.

"Často se nám při pobytu v lese podaří vyřešit situace, které bychom ve třídě řešili dlouho a obtížně. Děti se učí soucítit s přírodou i se sebou navzájem, upevňují nebo spravují si tu vzájemné vztahy, tvoří, bádají a pozorují. Pobyt v lese, pokud je dobře připravený a promyšlený, může být přínosem pro třídu i pro učitele"

dodává paní učitelka Martina Studzinská.

Chcete vidět, jak Les ve škole funguje v praxi? Kontaktujte mentorky Lesa ve škole!