Pod širým nebem vyučuje mnoho škol

Výuka pod širým nebem nebývala v minulém století ničím výjimečným. V posledních letech, kdy se polemizuje o nedostatečném pobytu školáků na vzduchu, se venkovní vyučování opět rozmáhá.

Pod širým nebem vyučuje mnoho škol

K různým přírodním projektům se tak připojují nejen základní školy, ale ve velké míře také mateřinky. Odborníci na zdravý životní styl se totiž domnívají, že školáci jsou vzhledem k odkázanosti na školní zdi ohroženým druhem. K programu Les ve škole Les ve škole je už zhruba 10 let zapojená Základní škola v ulici 28. října v Příbrami. Týká se většinou žáků prvního stupně.

PROJEKT LES VE ŠKOLE JE DOBŘE ZPRACOVÁN

Čím pedagogy lesní výuka zaujala? Na to jsme se zeptali Miroslavy Hlaváčkové, která s dětmi podniká lesní procházky.

„Projekt se nám líbil důmyslným zpracováním a tím, že se děti dostanou do lesa, kde vnímají spoustu nových informací při praktických činnostech. Například loni jsme byli na čtyřech ponožkových výpravách ve všech ročních obdobích. V současné době je zapojena první třída, se kterou jsme uskutečnili podzimní a zimní výpravu. Jarní nás čeká zítra," říká učitelka druhé třídy, která si výpravu do přírody s druháky odbude na ozdravném pobytu v Černé v Pošumaví poslední týden v dubnu.

AREÁL JE PLNÝ STROMŮ

Vyučování v přírodě využívá ve větší míře také 2. základní škola v Berouně. Uvnitř školy má velký venkovní areál, ve kterém je výuka prvouky a přírodovědy.

„Areál je plný stromů, keřů a rostlin a naučných tabulí. Venku máme výuce uzpůsobeno i sezení. Využívá ho hlavně první stupeň," uvedla zástupkyně ředitele základní školy Eva Havelková.

SPLNILI SI SEN

Přírodní učebnu vedle školního hřiště, v těsném sousedství školy, má na Rakovnicku od loňského roku Základní škola Křivoklát. Ředitelka Marcela Kasíková konstatovala:

„Toužili jsme po takové třídě dlouhou dobu. Pochopitelně ji lze využívat jen za teplého počasí. Nejvíce v hodinách výtvarné výchovy, ale i zeměpisu nebo tělesné výchovy."

Podle Marcely Kasíkové sem rády zajdou také vyučující s dětmi, které docházejí do školní družiny.

„Máme školu v srdci křivoklátských lesů, takže proč nevyužít toho, že můžeme našim žákům umožnit pobyt na čerstvém, zdravém vzduchu," dodala Marcela Kasíková.

Ve Slaném praktikují výchovu na čerstvém vzduchu v Základní škole Háje.

„Máme krásnou zahradu, kde jsou dva sety venkovního posezení. Je tam informační tabule ke stromům, takže i přírodovědu můžeme pojmout zážitkově. Venkovní výuka se týká především zmíněné přírodovědy, kreslení či zpívání. Když je hezky, tak ale venku vyučujeme v podstatě všechno," řekla ředitelka školy Věra Bělochová.

Více se dočtete v Příbramském deníku.

Najdete zde i rozhovor s Honzou Froňkem s názvem Každé desáté dítě vůbec nechodí ven

Příloha ke stažení Zobrazit web