Ponožkový kámoš

Už jste někdy viděli, aby děti ponožce četly pohádky a kreslily obrázky? Ne? Tak pojďte nakouknout do ověřování lesní metodiky pro prvňáčky!

Ponožkový kámoš
Tags: Příklady dobré praxe

Na základní škole Duchcov v letošním roce ověřují metodiku pro první ročník základní školy. Průvodce lesem tentokrát dětem dělá ponožka. Jako malý maňásek, kterého má každé dítě, pomáhá prvňáčkům poznávat les. Více nám poví paní učitelka Jana Hanzlová:

"Metodiku pro první ročník hodnotím velice pozitivně. Děti s nadšením zdobily své ponožky, které je provázely všemi aktivitami programu. Ponožky jsme umístili na viditelné místo ve třídě, aby mohly pozorovat děti, jak pracují. Zapojily jsme tedy ponožky i do jiných aktivit. Děti ponožkám četly pohádky, kreslily obrázky. Děti bavila i práce na Lesním deníku. Zajímavý je námět sbírání barev a paletky. Děti s radostí běhaly po lese a soutěžily mezi sebou, kdo nasbírá více barev na svou paletku. Na každou výpravu jsme se vždy pečlivě připravovali, připomínali jsme si pravidla chování v přírodě. Děti se těšily na zajímavé hry"

Základní škola Antonína Sochora v Duchcově je do programu Les ve škole zapojena druhým rokem. A hned v tom minulém, díky krátké zprávě a fotografiím z výletu do lesa, získala rovnou dva certifikáty lesní třída. Ptali jsme se paní učitelky Hanzlové, jak škola s programem Les ve škole začínala:

"V loňském roce jsem pracovala s metodikou Lesní rovnováha a tato práce mě motivovala k přihlášení do ověřování metodiky pro první ročníky. Programu Les ve škole se v naší škole daří, už jsme vyzkoušeli všechny dostupné metodiky pro první stupeň. I když je naše škola umístěna v centru města, je obklopena zelení. Škola sousedí se zámeckým parkem, na který navazuje výsypka, kde probíhá rekultivace. Žáci mají možnost být v kontaktu s přírodou i na školní zahradě, kde budujeme ekostezku. V případě příznivého počasí využíváme také učebnu v přírodě!

Dozvídáme se také, že škola v Duchcově je zapojena i do dalších dlouhodobých programů TEREZY:

„Naše škola je již dlouhodobě zapojena do programu Ekoškola, obhájili jsme jako jedna z mála škol počtvrté titul Ekoškola. Naší žáci mají k přírodě velmi blízko.“

Připojte se i Vy k lesním třídám!