Stromovous a Zmítko: na ně se děti hned chytnou!

Legenda o Stromovousech, stromoví chmatáci a skřítek Zmítko: učení se o lese děti ze Základní školy Komenského ve Klích letos opravdu bavilo!

Stromovous a Zmítko: na ně se děti hned chytnou!
Tags: Příklady dobré praxe

Nalezla jsem v metodice celou řadu skvělých aktivit, které jsou pro děti novinkou. Především legenda o Stromovousech je vtáhla do děje. Aktivity jsou neokoukané, hry jsou nové jak pro děti, tak i pro učitele. Hodí se nejen přímo do lesa, ale i do přírody okolo školy. Stromovousové a Zmítko opravdu děti „přitáhli“ k hravému bádání o přírodě.

paní učitlka Kamila Bímová

Děti si doslova zamilovaly hru Postav strom. Několik schůzek jsme na přání dětí zahajovali naši práci tím, že děti rozehrály stavbu stromu a napadení lýkožroutem, jelenem s parožím. Dokonce hru tak nacvičily, že ji předvedly i ostatním dětem ve škole. Děti při plnění úkolů dobře spolupracovaly, společně prozkoumaly téměř každý strom v okolí naší školy. Stromoví chmatáci jsou také nezapomenutelnou aktivitou.
Naše první výprava do lesa byla koncem února, proto se děti domluvily, že donesou do lesa zvířatům něco dobrého (tvrdé pečivo, mrkev, obilí aj.). Nejen, že se dokázaly samostatně domluvit o přípravě akce, ale také bez připomínání samostatně donesly z domova krmení.
Výstup - magickou tabuli - žáci zpracovávali průběžně při získávání jednotlivých artefaktů. Šedý list papíru proměnili během svého bádání v les, který ožil zelení, živočichy, znázornili potravní řetězce, vývoj a koloběh stromů a zdůraznili význam slunce pro živé organismy.
Třídní výstup jsme si oproti metodice Lesní rovnováha trochu pozměnili. Pokusili jsme se v přírodě vytvořit svého Zmítka. Dětem se podařilo zachytit jednotlivé fáze Zmítka - ospalý a nemocně vypadající až do fáze probuzení a uzdravení našeho lesa. Z přírodnin děti vyrobily svého Zmítka - pokusily se o malý landart.
Krom vlastní výpravy do našeho lesa jsme většinu času trávili na naší školní zahradě. Jsme venkovská škola, proto zahrada je téměř malý les s rozmanitými druhy stromů. Díky ročnímu plánu Lesní rovnováha jsme prozkoumali každý kousíček okolí školy a našli spoustu zajímavostí, které jsme dosud přecházeli (našli jsme v křoví hnízdo s ptáčaty kosů, uvědomili si důležitost výsadby nových stromů při aktivitě Stromoví chmatáci - žádný „mrňous“, žádná „chňapka“).