Už víme, kudy chodí zvířata k potoku pít

S ročním plánem aktivit pro 3. třídu se za „Tajemstvím vody v lese“ vydala paní učitelka Petra Tamelová a její žáci ze Základní školy náměstí Bratří Jandusů. Žáci jsou motivováni úvodním příběhem, v němž na lesy a jejich vodu útočí zlí Vodomorové.

Už víme, kudy chodí zvířata k potoku pít
Tags: Příklady dobré praxe

Tématem tohoto ročního plánu je koloběh vody a její význam pro lesní ekosystém.
Žáci se celý školní rok snažili odvrátit nebezpečí a zachránit les tím, že se učili o vodě v lese a na vlastní kůži ji zkoumali během výprav do terénu, při nichž mimo jiné odhalili stezku, kterou chodí zvířata k potoku pít.
Úkoly z metodiky plnili hlavně v prvouce, ale některé lekce se hodily také do dalších předmětů, například při pracovní výchově žáci vyráběli figurky Vodomorů, při výtvarce tvořili svůj třídní výstup – plakát koloběhu vody nebo se v hodině slohu věnovali žákovským výstupům – příběhům kapek vody a lesním deníkům.
Vodomory se úspěšně podařilo zažehnat a žáci plánují vystavit své třídní a žákovské výstupy ve výloze komunitního centra v Uhříněvsi.

Příběh kapky vody v lese:

Jednou v lese pršelo. Napršelo na houby, do listů a vsáklo se do půdy miliony kapek. Jedna spadla do tůňky a dál tekla do potůčku. Tam ji vypil koloušek, který šel okolo. Druhý den ji vymočil. Kapka putovala půdou, až narazila na kořen a vsákla se do něj. Strom pocítil vláhu a kapku přitáhl. Po nějakém čase přišel čas vedra a kapka se vypařila zpět do mraků a spěchala osvěžit nějaký strom nebo zvíře.