Aktivity pro učení venku

Ještě váháte, jestli se zapojit do programu Les ve škole? Vyzkoušejte si s dětmi některé aktivity venku. Další tipy najdete v našich metodických materiálech.

Lesní orchestr

lesní orchestrCíl aktivity: žáci zkoumají les a naslouchají mu, podpora kreativity

Pomůcky: různé klacíky, kamínky a další přírodniny, provázky, plechovky, nože

Nasbírejte při procházce lesem klacíky a dřívka, která vám poslouží jako jednoduché hudební nástroje. Zastavte se mezi stromy a zaposlouchejte se. Slyšíte na kmenech nebo v korunách stromů nějaké ťukání? Zkuste najít na stromě autora a pomocí vašich ozvučných dřívek „vyrobit“ stejný zvuk.

Zkuste si vyrobit i další hudební nástroje z přírodnin, které najdete v lese. Můžete sbírat například klacíky, šišky, kameny, kůru, žaludy, kaštany a další. Z těchto pokladů můžete pak ve třídě vyrobit třeba dřevěný xylofon, šiškové chrastítko, ťukací kameny, drhnoucí šišky, závěsnou zvonkohru, za pomoci plechovky chrastidla a další nástroje. Fantazii se meze nekladou, určitě s dětmi vymyslíte další.

Více těchto aktivity najdete v metodice pro první třídu.

Zdvojení

Cíl aktivity: žáci se zaměřují na detaily, trénují paměť a zkoumají les zblízka

Pomůcky: 10 různých přírodnin, 2 šátky

Popis: Nasbírejte v terénu cca 10 přírodnin, vyskládejte je na šátek na zem a přikryjte dalším šátkem. Poté řekněte žákům, že pod šátkem je 10 předmětů, které mohou najít v okolí. Na 25 vteřin šátek odkryjte a žáci se pokusí si co nejvíc předmětů zapamatovat. Poté sbírku zase zakryjte a žáci po dobu 5-10 minut sbírají ke každému předmětu dvojici.

Po uplynutí času postupně předměty vytahujte a povídejte si o nich (čím je důležitý pro les a jak s lesem souvisí, je vhodné zmínit i nějakou zajímavost). Žáci si kontrolují, jestli našli správnou dvojici.

Reflexe:  Na závěr žáky vyzvěte, aby napsali odpovědi na otázky:

• Co mě při pátrání překvapilo?
  • Bylo těžké předměty najít?
  • Pozoroval/a jsem nějaký rozdíl mezi tím, jak se mi hledal první předmět a jak desátý?
  • V čem byl ten rozdíl?

Listové leporelo

učíme se venku - listové leporeloCíl aktivity: poznávání dřevin, trénování paměti, podpora kreativity

Pomůcky: tvrdé papíry, nůžky, lepenka či lepidlo, určovací klíče, pastelky, psací potřeby (podložky)

Pro výrobu leporela najděte různé tvary listí a společně určete, z jakého jsou stromu. Listy pak mohou děti ustřihnout v polovině, nalepit na papír a díky domalování vysledovat detaily ve tvaru, velikosti i zbarvení.

Listy hledejte v lokalitě s odlišnými druhy běžných dřevin, během vegetační sezóny.

Tato aktivita je z tvůrčí dílny projektu Učíme se venku, kde najdete spoustu další inspirace.

Vodovky na sněhu

učíme se venku - vodovky na sněhuCíl aktivity: podpora kreativity

Pomůcky: vodovky, štětce, nádoby na vodu, voda

Moc pěkná aktivita na zimní období, kdy je sníh lehce přemrzlý a dá se na něj krásně malovat. Když k tomu ještě svítí slunce, podmínky pro nevšední umělecký zážitek jsou ideální. Vezměte ven vodovky, štětce a vodu. Domluvte si místa, kde bude každý tvořit. Můžete promyslet společné téma nebo tvořit volně. Sníh je téměř nekonečné plátno, které umožňuje nečekané náměty.

Více aktivit přizpůsobených věku dětí najdete v našich metodických materiálech.

Podívejte se, co program Les ve škole nabízí.

Chci se přihlásit do programu Les ve škole

Od nás získáte:

• sadu připravených metodik pro každý ročník celé základní školy, které usnadňují práci učitele
  • naši podporu ve formě konzultací zdarma
  • nabídku seminářů a možnost získat prestižní certifikát Lesní třídy
  • roční patronát nad kouskem nového pralesa na severu Čech
  • a kromě toho ještě spoustu dalšího....

"Jsme přesvědčeni, že prolínání výuky a programu Les ve škole je obrovskou příležitostí propojit mnoho předmětů. Rádi pracujeme s dětmi mimo školní budovu – užili jsme si to," řekla o programu paní učitelka Andrea Hendrichová ze ZŠ Roudnice nad Labem.