Proč učit venku

Proč chodit ve výuce ven? Žáci se budou v dalších hodinách lépe soustředit, budou zdravější, zlepší se jejich vzájemná komunikace a lépe se poznají. A to je všechno? Přesvědčíme vás, že jde o mnohem víc :-)

Prozkoumali jsme přes 60 děl odborné literatury a zjistili, že výzkumy ve svém celku jednoznačně prokazují význam přímého kontaktu s přírodou pro fyzické a psychické zdraví dětí, pro jejich sociálně zdravé chování i jako předpoklad pro vytváření odpovědného postoje k životnímu prostředí. Děti jsou pozornější, lépe se soustředí, snáze komunikují, jsou lépe naladěny a mají větší motivaci k učení. Díky tomu, že se učí prostřednictvím objevování a zkoumání, dokážou si získané poznatky lépe zapamatovat, lépe pochopí přírodní zákonitosti a jejich souvislosti. Výuka je přitom bezesporu daleko víc baví.

Dnes už mi stačí na novou látku venku 20 minut matematika venku i v zimě
 

"Když jsem začala učit venku, řešila jsem problémy dětí s roztěkaností, nepozorností. Ze třídy vyšly do prostředí, kde pro ně bylo hodně nových podnětů, které je rozptylovaly. S každou další hodinou se pro ně prostředí stávalo známější, přirozenější a děti se stávaly pozornější. 
Dnes už za 20 minut zvládnou zlomit klacek a hned mají zlomky. Díky čerstvému poprašku s opravdovou radostí! Kreslily do sněhu čtverce, které dělily různými způsoby na čtvrtiny, osminy a hned viděly různá řešení. Z kamínků zvládly třetiny, osminy... a ještě se zamyslely nad přizpůsobení živočichů zimním podmínkám. 
Překážkou v učení venku je teď asi jen moje zimomřivost :-), ostatní zvládáme!"
Andrea Tláskalová, ZŠ Zbiroh (zapojená v projektu Mistři kolegiální podpory)

 

Někdy bývá obtížné vysvětlit přínosy venkovního učení rodičům. Chceme Vám to usnadnit, proto jsme pro Vás připravili DOPIS RODIČŮM, který si můžete upravit podle svých potřeb.

 

Více o venkovním učení se můžete dozvědět v nové knize Petra Daniše 

Tajemství školy za školou,

kterou najdete zdarma ke stažení zde. 

Výběr z knihy 10 + 1 doporučení, jak zavádět učení venku na úrovni školy:

Tajemství školy za školou

  • Začněte s málem a postupně přidávejte. Zkuste opakovaně učit venku pár aktivit. Vy i žáci si musíte na výuku venku nejprve zvyknout. Postupně přidávejte celé hodiny, choďte ven častěji a na delší dobu.
  • Udělejte učení venku oficiálním. Plánujte učení venku předem a vytvořte si pro něj prostor v rozvrhu. Zapracujte ho do vašich plánů výuky a do dokumentů školy. Vysvětlete výhody rodičům.
  • Vyhledávejte zdroje inspirace a příležitosti k dalšímu vzdělávání. Zkoušejte to, co se osvědčilo jiným. Mnoho nápadů, připravených lekcí a rozcestník k dalším programům a seminářům naleznete na www.ucimesevenku.cz.

 

PROČ UČIT VENKU? 

Prospíváte fyzickému zdraví žáků

  • Když jdete s žáky ve výuce ven, podporujete jejich zdraví. Předcházíte obezitě žáků, podporujete jejich kondici a rozvíjíte jejich pohybové schopnosti

Prospíváte psychickému zdraví žáků

  • Pohyb, hra a učení venku prospívá psychickému zdraví a pomáhá překonávat stres. Pohyb na čerstvém vzduchu zahání chmurné myšlenky

Podporujete vzájemné vztahy

  • Čas trávený venku umožňuje žákům poznat se mezi sebou i jinak než ve třídě. Vzájemně sdílí zážitky z přírody a mohou se bavit i o něčem jiném, než o škole. Zeleň snižuje stres a tak působí jako katalyzátor zdravého sociálního chování

Pěstujete v žácích kreativitu

  • Venkovní prostředí je plné inspirace, vybízí ke kreativním hrám a podporuje fantazii. Pobyt venku v dětech vzbuzuje větší představivost, na kterou zároveň mají dostatek prostoru

Podporujete jejich schopnost učit se a soustředit

  • Díky pohybu venku budou žáci soustředěnější a pozornější. Poznatky, které získají v přírodě a vlastní zkušeností, jsou pro žáky snáze zapamatovatelné. Kvalitně připravené učení venku bude žáky více bavit – a proto jim také lépe půjde :-)


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.