Škola doma

Opět jsme se ocitli se svými dětmi doma, a to nejen ve volných dnech. Řada z vás možná přemýšlí o tom, jak dny s dětmi smysluplně naplnit a něco se společně naučit. Třeba venku.

ŠKOLA DOMA - ŠKOLA VENKU 

Děti jsou zase na čas zavaleny úkoly a vyplňováním učebnic ze škol. My pro vás máme několik tipů na aktivity na ven, do lesa, do přírody. Můžete tak využít společný čas k prozkoumávání přírody a vzdělávání. Les nás naučí mnohé, dodá nám energii a potřebnou sílu. Prospěje nejen dětem, ale i nám dospělým. Třeba vám k tomu pomůže i návod s tipy od Josepha Cornella, jak naslouchat přírodě

Zároveň jsme se rozhodli nabídnout pomoc i rodičům, kteří mají nyní děti v domácím vzdělávání. Máme pro vás speciální BALÍČEK LESNÍ RODINA. V rámci balíčku od nás dostanete 2 vybrané publikace (metodiky Lesa ve škole), které zvolíte podle věku vašich dětí a vytištěný Deník do divočiny.

CHCI BALÍČEK LESNÍ RODINA

Při domácí výuce můžete také využít náš nový KALENDÁŘ S DNY, KTERÉ TÁHNOU VEN. Ten si můžete stáhnout tady a také k němu vznikla stránka, do které každý měsíc vkládáme aktuální tipy

Mechové graffiti

mechové graffiti

Máme pro vás tip, jak zabavit i starší děti. Zkuste grafitti z mechu, které mohou zkrášlit a ozelenit staré opuštěné zdi. Můžete je vyzkoušet dvěma způsoby: 

a) Tam, kde je to možné a příliš to nenaruší mechový porost, nasbíráte mechové rostlinky. Zahradními či klasickými nůžkami vystříháte požadovaný tvar a nalepíte mech (šetrným lepidlem, tavicí pistolí) na zeď, kde mechový obraz nebude vadit. Pokud jsou suché dny, můžete rozstřikovačem mech pokropit.

b) Druhá možnost je delší, ale nepotřebujete lepidlo. Vytvoříte směs, kterou natřete na zeď. Směs se skládá z mechu (co nejlépe očištěného od hlíny), vody, cukru a jogurtu. Vše se rozmixuje a štětcem se natře na zeď. Opět je vhodné během suchých dnů pokropit rozprašovačem.

Kreslený návod najdete dole ve fotkách nebo v metodice pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy.
Až graffiti vyzkoušíte, těšíme se na fotky nebo videa. :-)

Hmatové a čichací hádanky

hmatové hádanky

V této aktivitě budeme les zkoumat pomocí čichu a dotyků. Hru nejlépe přímo dětem ukažte. Schovejte do dlaní např. trochu hlíny a nechte dětem přivonět a hádat, co jste z lesa do rukou schoval/a. Po několika nápadech ruku odkryjte. Znovu dejte ruce za záda a schovejte v nich např. šišku. Požádejte děti, aby se k vám otočili zády a dali ruce za záda. Do rukou jim na malou chvilku vložte přírodninu (šišku), ať zkusí hmatem poznat, co to je. Můžete i vzájemně ve dvojici zkoušet svůj čich a hmat. Je vhodné připomenout pravidlo, aby byla hra pro všechny příjemná (pro les i nás). Můžete také schovat do pytlíčku několik přírodnin a děti poznávají, co v pytlíčku je. 
Na konec hry opět sdílejte, co jste prožili: Co bylo snadné a co těžké poznat? Co bylo příjemné na dotyk a co lákavé na přivonění? Připomněla vám některá vůně nějaký jiný zážitek?

TIP:

Můžete vyzkoušet i hmatové/ čichové pexeso (hledat dvojice stejných vůní).

Tuto aktivitu najdete v metodice pro první třídu Les všemi smysly.

Jaké barvy má podzim? 

paletky barev
Požádejte žáky, aby prozkoumali barvy, které mají na sobě (oblečení, boty, batoh…). Jejich úkolem bude tyto barvy najít v lese (během cesty nebo na místě). 
Můžete se jich zeptat: „Najdete všechny barvy, které máte na sobě? Jakou barvu najdete v lese nejsnadněji? A jakou barvu bude těžké najít?“
Pokud to přírodnina dovolí, mohou si žáci odstín barvy rozmazat do speciálně vytvořené paletky z papíru (např. mají hnědé boty – tak si do paletky nabarví hlínou hnědou barvu, zelenou pomocí trávy, žlutou z nějakého květu atd.). Je vhodné vybrat místo, kde mohou děti trhat trávu, kytky, větvičky atd. (např. podél lesní
cesty, na louce). Když dojdete na další místo (nebo po dohodnutém čase), můžete si vzájemně prohlédnout své paletky a popovídat si o tom, jak ponožkám hledání šlo, jaké odstíny barev v lese našli, jaké naopak ne, a zda objevili během hledání něco zajímavého.
Tuto aktivitu najdete v metodice pro první třídu Les všemi smysly.

Lesní parfém

lesní parfém

Vyrobte si s dětmi jednoduchý papírový kelímek, do kterého budou „lovit“ rozličné vůně z lesa, zahrady či louky.

Ukažte dětem, jak pomocí různorodých přírodnin může v jejich papírovém kelímku vzniknout příjemný osobitý parfém. Nasbírejte např. květy, lístky, hlínu, drcenou kůru apod.

Pak si můžete vzájemně očichat své parfémy, hádat, co v nich je a popovídat o tom, kde všude jsme je našli, jaká vůně byla nejsilnější, co vás překvapilo atd.

Tuto aktivitu najdete v metodice pro první třídu Les všemi smysly.

Lesní orchestr

lesní orchestr

Nasbírejte při procházce lesem klacíky a dřívka, která vám poslouží jako jednoduché hudební nástroje. Použijte různé provázky, plechovky, nože. Zastavte se mezi stromy a zaposlouchejte se. Slyšíte na kmenech nebo v korunách stromů nějaké ťukání? Zkuste najít na stromě autora a pomocí vašich ozvučných dřívek „vyrobit“ stejný zvuk.

Zkuste si vyrobit i další hudební nástroje z přírodnin, které najdete v lese. Můžete sbírat například klacíky, šišky, kameny, kůru, žaludy, kaštany a další. Z těchto pokladů můžete pak vyrobit třeba dřevěný xylofon, šiškové chrastítko, ťukací kameny, drhnoucí šišky, závěsnou zvonkohru, za pomoci plechovky chrastidla a další nástroje. Fantazii se meze nekladou, určitě s dětmi vymyslíte další.

Více těchto aktivit najdete v metodice pro první třídu Les všemi smysly.

Stromoví chmatáci

Stromoví chmatáci

Stromoví chmatáci je speciální stromovousí metoda (viz metodika pro 4. třídu Lesní rovnováha) k odhadování toho, jestli jsou v lese namíchané různě staré stromy od mladých po staré nebo je porost spíše stejnověký (jako třídy ve škole). Jako pomůcka vám poslouží pracovní list. Najdete tu Mazla, Tlusťocha nebo třeba Obra. Pro náš průzkum není nutné zjišťovat, kolik je kterému stromu let. Nás zajímá celkový stav porostu a jeho různorodost.

Ve vymezeném prostoru např. 50x50m proveďte průzkum a zjistěte, jak je na tom s rovnováhou váš les.

Quest (hledačka) v blízkém okolí nebo na vlastní zahradě

Vyberte trasu, zvolte téma a místo, kde bude ukrytý poklad. Poté vytvořte zastavení a k nim nápovědy a hádanky. Díky tomu objevíte nečekaná, zajímavá a divoká místa ve svém okolí. Bavte se a odhalujte tajemství přírody.

Více o hledačce nebo také hře Najdi získáte v naší metodice pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy nebo na www.questing.cz


Líbí se vám aktivity z metodiky Lesa ve škole? Publikace jsou využitelné nejen pro učitele, ale nyní také pro rodiče. Zaregistrujte se do programu Les ve škole online a do týdne vám přijde balíček výukových materiálů. Od jara také nabízíme BALÍČEK LESNÍ RODINA


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.