Tipy na domácí výuku

Neplánovaně a nečekaně jsme se ocitli se svými dětmi doma, a to nejen o volných dnech. Řada z vás možná přemýšlí o tom, jak dny s dětmi smysluplně naplnit a něco se společně naučit.

Děti jsou zavaleny úkoly a vyplňováním učebnic ze škol. My pro vás máme několik tipů na aktivity na ven, do lesa, do přírody. Můžete tak využít společný čas k prozkoumávání přírody a vzdělávání. Les nás naučí mnohé, dodá nám energii a potřebnou sílu. Prospěje nejen dětem, ale i nám dospělým. Třeba vám k tomu pomůže i návod s tipy od Josepha Cornella, jak naslouchat přírodě

Zároveň jsme se rozhodli nabídnout pomoc i rodičům, kteří mají nyní děti v domácím vzdělávání. Máme pro vás speciální BALÍČEK LESNÍ RODINA. V rámci balíčku od nás dostanete 2 vybrané publikace (metodiky Lesa ve škole), které zvolíte podle věku vašich dětí a vytištěný Deník do divočiny.

CHCI BALÍČEK LESNÍ RODINA

 

Lesní orchestr

Nasbírejte při procházce lesem klacíky a dřívka, která vám poslouží jako jednoduché hudební nástroje. Použijte různé provázky, plechovky, nože. Zastavte se mezi stromy a zaposlouchejte se. Slyšíte na kmenech nebo v korunách stromů nějaké ťukání? Zkuste najít na stromě autora a pomocí vašich ozvučných dřívek „vyrobit“ stejný zvuk.

Zkuste si vyrobit i další hudební nástroje z přírodnin, které najdete v lese. Můžete sbírat například klacíky, šišky, kameny, kůru, žaludy, kaštany a další. Z těchto pokladů můžete pak vyrobit třeba dřevěný xylofon, šiškové chrastítko, ťukací kameny, drhnoucí šišky, závěsnou zvonkohru, za pomoci plechovky chrastidla a další nástroje. Fantazii se meze nekladou, určitě s dětmi vymyslíte další.

Více těchto aktivit najdete v metodice pro první třídu.

Jarní parfém

Vyrobte si s dětmi jednoduchý papírový kelímek, do kterého budou „lovit“ jarní vůně.

Ukažte dětem, jak pomocí různorodých přírodnin může v jejich papírovém kelímku vzniknout příjemný jarní (lesní) parfém. Nasbírejte např. jarní květy, lístky, hlínu, drcenou kůru apod.

Pak si můžete vzájemně očichat své parfémy, hádat, co v nich je a popovídat o tom, kde všude jsme je našli, jaká vůně byla nejsilnější, co vás překvapilo atd.

Tuto aktivitu najdete v metodice pro první třídu.

 

https://lesveskole.cz/_files/gall-images/13190729_-dsc0219.jpgStromoví chmatáci

Stromoví chmatáci je speciální stromovousí metoda (viz metodika pro 4. třídu Lesní rovnováha) k odhadování toho, jestli jsou v lese namíchané různě staré stromy od mladých po staré nebo je porost spíše stejnověký (jako třídy ve škole). Jako pomůcka vám poslouží pracovní list. Najdete tu Mazla, Tlusťocha nebo třeba Obra. Pro náš průzkum není nutné zjišťovat, kolik je kterému stromu let. Nás zajímá celkový stav porostu a jeho různorodost.

Ve vymezeném prostoru např. 50x50m proveďte průzkum a zjistěte, jak je na tom s rovnováhou váš les.

 

 

Quest neboli  hledačka v blízkém okolí nebo na vlastní zahradě

https://lesveskole.cz/_files/gall-images/2220545_p1200304.jpgVyberte trasu, zvolte téma a místo, kde bude ukrytý poklad. Poté vytvořte zastavení a k nim nápovědy a hádanky. Díky tomu objevíte nečekaná, zajímavá a divoká místa ve svém okolí. Bavte se a odhalujte tajemství přírody.

Více o hledačce nebo také hře Najdi získáte v naší metodice pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy nebo na www.questing.cz

 

 

 

 

 

Vyrobte si semennou bombu

semenné bomby

Semenné bomby se prý začaly používat v 70. letech v New Yorku, kdy se tam začaly bombardovat semínky zašlé části města. Dnes se využívá semínkových bomb i v Africe. Dobře připravená bomba může růst téměř na jakémkoliv místě.

JAK NA TO: Stačí si připravit trochu kompostu, jílu (nebo víc lepivé hlíny), trocha vody a semínka libovolných odolných rostlinek. Vše společně smícháme (největší díl je hlíny) a vytvarujete pěkné malé kuličky (3 – 5 cm veliké). Nechte den vyschnout.

Bomby, nejlépe před deštěm či v dešti, vyrazíte „zasadit“. Toto sázení vás bude bavit. Na vhodných místech se prostě bomby „odstřelují“ – vyhazují. Pokud se trefí na vhodné místo a mají štěstí, vyrostou do několika týdnů, a rozšíří tak zelené plochy v opuštěných částech města, nebo zvýší biodiverzitu na vaší zahradě. Pošlete nám fotky, jak se vám to povedlo! 

Tento nápad najdete v naší metodice pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy

Líbí se vám aktivity z metodiky Lesa ve škole? Publikace jsou využitelné nejen pro učitele, ale nyní také pro rodiče. Zaregistrujte se do programu Les ve škole online a do týdne vám přijde balíček výukových materiálů. Můžete objednávat i jen některé metodiky vhodné pro věk vašeho dítěte. Uveďte to do poznámky. 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.