Tipy na domácí výuku

Neplánovaně a nečekaně jsme se ocitli se svými dětmi doma, a to nejen o volných dnech. Řada z vás možná přemýšlí o tom, jak dny s dětmi smysluplně naplnit a něco se společně naučit.

Děti jsou zavaleny úkoly a vyplňováním učebnic ze škol. My pro vás máme několik tipů na aktivity na ven, do lesa, do přírody. Můžete tak využít společný čas k prozkoumávání přírody a vzdělávání. Les nás naučí mnohé, dodá nám energii a potřebnou sílu. Prospěje nejen dětem, ale i nám dospělým. Třeba vám k tomu pomůže i návod s tipy od Josepha Cornella, jak naslouchat přírodě

Zároveň jsme se rozhodli nabídnout pomoc i rodičům, kteří mají nyní děti v domácím vzdělávání. Máme pro vás speciální BALÍČEK LESNÍ RODINA. V rámci balíčku od nás dostanete 2 vybrané publikace (metodiky Lesa ve škole), které zvolíte podle věku vašich dětí a vytištěný Deník do divočiny.

CHCI BALÍČEK LESNÍ RODINA


Lesní orchestr

Nasbírejte při procházce lesem klacíky a dřívka, která vám poslouží jako jednoduché hudební nástroje. Použijte různé provázky, plechovky, nože. Zastavte se mezi stromy a zaposlouchejte se. Slyšíte na kmenech nebo v korunách stromů nějaké ťukání? Zkuste najít na stromě autora a pomocí vašich ozvučných dřívek „vyrobit“ stejný zvuk.

Zkuste si vyrobit i další hudební nástroje z přírodnin, které najdete v lese. Můžete sbírat například klacíky, šišky, kameny, kůru, žaludy, kaštany a další. Z těchto pokladů můžete pak vyrobit třeba dřevěný xylofon, šiškové chrastítko, ťukací kameny, drhnoucí šišky, závěsnou zvonkohru, za pomoci plechovky chrastidla a další nástroje. Fantazii se meze nekladou, určitě s dětmi vymyslíte další.

Více těchto aktivit najdete v metodice pro první třídu Les všemi smysly.


Jarní parfém

Vyrobte si s dětmi jednoduchý papírový kelímek, do kterého budou „lovit“ jarní vůně.

Ukažte dětem, jak pomocí různorodých přírodnin může v jejich papírovém kelímku vzniknout příjemný jarní (lesní) parfém. Nasbírejte např. jarní květy, lístky, hlínu, drcenou kůru apod.

Pak si můžete vzájemně očichat své parfémy, hádat, co v nich je a popovídat o tom, kde všude jsme je našli, jaká vůně byla nejsilnější, co vás překvapilo atd.

Tuto aktivitu najdete v metodice pro první třídu Les všemi smysly.


https://lesveskole.cz/_files/gall-images/13190729_-dsc0219.jpgStromoví chmatáci

Stromoví chmatáci je speciální stromovousí metoda (viz metodika pro 4. třídu Lesní rovnováha) k odhadování toho, jestli jsou v lese namíchané různě staré stromy od mladých po staré nebo je porost spíše stejnověký (jako třídy ve škole). Jako pomůcka vám poslouží pracovní list. Najdete tu Mazla, Tlusťocha nebo třeba Obra. Pro náš průzkum není nutné zjišťovat, kolik je kterému stromu let. Nás zajímá celkový stav porostu a jeho různorodost.

Ve vymezeném prostoru např. 50x50m proveďte průzkum a zjistěte, jak je na tom s rovnováhou váš les.

 

 


Quest neboli  hledačka v blízkém okolí nebo na vlastní zahradě

https://lesveskole.cz/_files/gall-images/2220545_p1200304.jpgVyberte trasu, zvolte téma a místo, kde bude ukrytý poklad. Poté vytvořte zastavení a k nim nápovědy a hádanky. Díky tomu objevíte nečekaná, zajímavá a divoká místa ve svém okolí. Bavte se a odhalujte tajemství přírody.

Více o hledačce nebo také hře Najdi získáte v naší metodice pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy nebo na www.questing.cz

 

 

 

 

 


Vyrobte si semennou bombu

semenné bomby

Semenné bomby se prý začaly používat v 70. letech v New Yorku, kdy se tam začaly bombardovat semínky zašlé části města. Dnes se využívá semínkových bomb i v Africe. Dobře připravená bomba může růst téměř na jakémkoliv místě.

JAK NA TO: Stačí si připravit trochu kompostu, jílu (nebo víc lepivé hlíny), trocha vody a semínka libovolných odolných rostlinek. Vše společně smícháme (největší díl je hlíny) a vytvarujete pěkné malé kuličky (3 – 5 cm veliké). Nechte den vyschnout.

Bomby, nejlépe před deštěm či v dešti, vyrazíte „zasadit“. Toto sázení vás bude bavit. Na vhodných místech se prostě bomby „odstřelují“ – vyhazují. Pokud se trefí na vhodné místo a mají štěstí, vyrostou do několika týdnů, a rozšíří tak zelené plochy v opuštěných částech města, nebo zvýší biodiverzitu na vaší zahradě. Pošlete nám fotky, jak se vám to povedlo! 

Tento nápad najdete v naší metodice pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy


Recept na tinkturu proti klíšťatům


Někdy je těžké objevovat les, když vám stále bzučí u uší. A tak je dobré se připravit – vzít si dlouhý rukáv i kalhoty, použít přípravky, co „hmyzákům“ nevoní (repelenty přírodní nebo chemické) a hlavně se po návratu z lesa pečlivě zkontrolovat. Vlastní přírodní repelent si můžete také vyrobit: 

Co budete potřebovat: 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody

Postup: 1 litr vody přivedeme k varu. Odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí. Po vylouhování a vychladnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžíci bílého vinného octa. Uchováváme v ledničce.
Návod na používání:
Tinkturu naplníme do rozprašovače (například po mycím prostředku důkladně vymytém). Před vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu rozstříkáme tinkturu po těle a případně na oblečení. Pokud na sebe dáváme dobrý pozor, nemusíme se v lese ničeho bát.

Pohyb v lesním terénu – někdy to je hodně jiné – běhat po nerovné zemi v lese, přeskakovat větve a pařezy. Občas možná zakopneme, škrábneme se, šlápneme do bahna. Ale to vše patří k báječnému lesnímu dobrodružství. Naše tělo je připravené na pohyb venku, jen musíme vše pomalu vyzkoušet a natrénovat. Pak budeme skuteční lesní terénní průzkumníci. Les je plný radostného dobrodružství. My se dobře připravíme, a pak si to užijeme.

Tuto aktivitu najdete v naší metodice pro první třídu Les všemi smysly a také v metodice pro třetí třídu Tajemství vody v lese


Otvírání studánek

Úvodní text pro děti a celá aktivita

Objevte a postarejte se o studánku

otvírání studánek

  1. Vypátrejte ve svém okolí studánku či potůček, o který byste se chtěli starat, a který byste chtěli navštěvovat. Možná studánku, pramen či potůček v blízkém lese již znáte, pak máte práci usnadněnou. Pokud ne, pomocníkem vám může být podrobná mapa, kde se obvykle studánky a prameny vyznačují, nebo se zkuste zeptat místních starších obyvatel či pana lesníka.
  2. Zjistěte o studánce co nejvíce dostupných informací – jak se pramen jmenuje (v případě, že je bezejmenný, můžete jej pojmenovat sami), kdo je majitelem pozemku, jestli se již o studánku někdo stará, kde pramení, jestli se k ní vztahuje nějaká pověst, jestli je známa kvalita vody apod.
  3. Studánku můžete navštívit a pokusit se co nejlépe popsat její stav (nakreslit plánek cesty, popsat jak vypadá, co kolem ní roste, vyfotit ji).
  4. Proveďte základní zkoušku vody (Naberte ji do čiré sklenice nebo průhledné plastové lahve a podívejte se, jestli je voda čirá nebo zakalená, jestli v ní něco plave – co to je?, jakou má barvu. Potom si k vodě čichněte, jestli neucítíte nějaký zápach.). Pokud studánku neznáte, vodu nepijte!
  5. Rozhodněte se, jestli tato studánka nepotřebuje vaši pomoc. Zamyslete se nad tím, co by se dalo zlepšit, a jak byste mohli o studánku pečovat (usnadnit přístup k vodě, postavit nad pramen stříšku, zajistit rozbor vody apod.). Pokud se rozhodnete o studánku pečovat, zjistěte, kdo je majitelem pozemku, na kterém se nachází, a domluvte se s ním. Určitě vám nebude bránit.
  6. O tom, co jste dokázali (uklidili část lesa, objevili studánku atd.), můžete napsat krátký článek (na nástěnku školy, do školního časopisu, na webové stránky školy atd.). Nezapomeňte na fotografie!

Tuto aktivitu najdete v naší metodice pro třetí třídu Tajemství vody v lese a inspirovat se můžete v příkladu z praxe berounské družiny, kde každý rok studánky otevírají, a ze které je i úvodní fotografie. 


Jarní květinové pexeso

Od paní vychovatelky Květy Hrbáčkové ze ZŠ Beroun Závodí jsme dostali zajímavý tip na hru - pexeso. S dětmi si během jarních vycházet nafotili různé květiny a z fotografií pak vytvořili pexeso. Nechte se inspirovat jejich nápadem nebo si vytvořte vlastní originální pexeso z toho, co uvidíte v přírodě. 

PEXESO KE STAŽENÍ 
 


Líbí se vám aktivity z metodiky Lesa ve škole? Publikace jsou využitelné nejen pro učitele, ale nyní také pro rodiče. Zaregistrujte se do programu Les ve škole online a do týdne vám přijde balíček výukových materiálů. Nově také nabízíme BALÍČEK LESNÍ RODINA


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.