Výukové materiály ke stažení

Během existence programu Les ve škole vznikla celá řada výukových materiálů, které si učitelé oblíbili a rádi s nimi dodnes pracují. V této sekci naleznete starší výukové materiály a terénní lekce volně ke stažení.

I přesto, že jsme v naší nabídce pokročili a vydáváme ucelené roční plány aktivit s na sebe navazujícími lekcemi, věříme, že zde najdete kvalitní podklady a inspiraci pro vaši výuku. Nahlédněte a inspirujte se.

 

Název Popis Stahuj
Zima v lese Jaká je zima v různých částech světa? Co dělají v zimě rostliny a jaké činnosti mají na programu lesníci? PDF
Les a klimatické změny - ukázka

Moderní publikace pro druhý stupeň ZŠ, která vám pomůže s náročnějším tématem. Soubor pracovních listů včetně metodiky pro pedagoga členěný do dvou rozsáhlejších lekcí.

Napište si o celý materiál!

PDF 1

PDF 2

PDF 3

Les a klimatické změny pro mladší žáky - ukázka

Jak souvisí lesní ekosystémy s globálním klimatem? Jako roli má les v koloběhu látek na Zemi? A jak nejlépe využijeme dřevo, abychom omezili emise oxidu uhličitého do ovzduší?

Napište si o celý materiál!

PDF 1

PDF 2

 

 

Název  Popis Stahuj

I les může být nemocný

Podle kreslených obrázků můžete v terénu identifikovat různá poškození či nemoci stromů. PDF
Pobytová znamení Obrázková pomůcka do terénu, která vám pomůže odhalit, kdo z lesních obyvatel prošel po cestě, co si dal k snědku, s kým zápasil nebo kde se zabydlel.
 
PDF
Klíč k určování mechů a kapraďorostů Klasická terénní obrázková pomůcka. Pojďme určit, co nám roste pod nohama! PDF
Koloběh uhlíku Barevný plakát s kartičkami jako interaktivní pomůcka do výuky. Názorně zobrazuje toky uhlíku na Zemi, funguje jako zdroj faktických informací a zároveň
je herním plánem.
PDF
Nesem se lesem *Tříhodinová terénní lekce pro druhý stupeň ZŠ zaměřená na rozvoj vnímavosti dětí vůči přírodě. PDF

Les je přítel člověka

*Tříhodinová terénní lekce pro první stupeň ZŠ zaměřená na rozvoj vnímavosti dětí vůči přírodě. PDF

*​Terénní lekce 
Hledáte zpestření do výuky? Zajímá vás, jak v žácích rozvíjet vnímavost vůči přírodě? Metodické pomůcky pro 1. a 2. stupeň základní školy můžete použít na jedno školní dopoledne. Najdete zde aktivity poskládané podle Cornellova cyklu, během kterých žáci poznávají přírodniny, intenzivně zapojují smysly při vnímání barev a zvuků a dívají se na přírodu „jinýma očima“. Kromě prožitku se žáci zároveň zajímavým způsobem dozvídají, jak fungují přírodní principy (pravidla potravních řetězců, sukcese apod.) či zákonitosti (z čeho se skládá strom). 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.