Medailonek lesní školy: ZŠ Přerov Trávník

Základní škola Trávník v Přerově je do programu Les ve škole zapojena už od roku 2011. S programem aktivně pracovali druháci a třeťáci, letos se poprvé pod vedením paní učitelky Štukavcové zapojuje také první třída.

Třída prvňáčků pod vedením paní učitelky Jitky Štukavcové se od podzimu připojila k dalším třídám, které pracují s mezinárodním programem Les ve škole. K základnímu seznámení se s lesem je pro nejmladší děti připravena metodika pod názvem Les všemi smysly. Děti podle všestranných plánů aktivit mohou les zkoumat očima, poslouchat jej, ohmatávat, ochutnávat i vonět k němu. To všechno s báječnými ponožkovými průvodci, které děti provází celým školním rokem.

Zážitkové lesní výuce se třída začala věnovat od podzimu. Děti se do všech aktivit zapojily s nadšením. Ve třídě si připravily ponožkové průvodce, kelímky na sběr vůní a postupně začaly psát a kreslit do svých lesních deníků. Také se díky lesnímu desateru naučily něco o tom, jak se správně chovat v lese, objevily poklady v lapači zážitků a vyrobily si kukátka na pozorování drobností v přírodě. Lesní výprava tak mohla začít. A že byla úžasná a děti zapálené do výuky, to sami uvidíte ve fotogalerii pod článkem. Podzimní výpravu pak završili společným divadelním představením, ve kterém hrály hlavní roli ponožky.  

V zimě pak děti připravovaly oběd pro zvířátka a pátraly po stopách lesní zvěře. Už teď se všichni těší na jaro, kdy je pro ně připraveno plno her zaměřených především na čich a hmat. A stejně jako v jiných ročních obdobích opět nebude chybět ani hledání pokladu

"Les ve škole je úžasný projekt. Je velmi dobře zpracovaný. Přivádí děti zpět do přírody a je pro ně velice atraktivní. Ponožky jsou skvělá motivace. Děti o ně pečovaly, učily je, hrály s nimi divadlo. Měla jsem radost z nadšení dětí a jsem moc ráda, že jsem měla možnost se s projektem seznámit a realizovat ho," říká paní učitelka Jitka Štukavcová.

Dětem z prvních tříd, které s programem právě začaly pracovat, se nejvíc líbí objevovat zvířata v lese, hledat poklad, hrát divadlo a učit ponožkové kamarády pravidla chování v lese. :-) Děti nám k tomu řekly své i na kameru. Podívejte se na video ukázku 

Vloženo Od
Tags: Příklady dobré praxe


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.