Mezinárodní setkání Lesa v Irsku

Pravidelné mezinárodní setkání klíčových lidí z programu Learning about Forests (u nás Les ve škole) tentokrát proběhlo v Irsku.

Setkání se zúčastnilo okolo 30 programových vedoucích z celkem 23 zemí. Každý z nich vysadil jeden z původních druhů stromů (hloh, tis, jasan, jabloň lesní, dub, apod.).

"Ukazoval jsem kolegům, jak vyrábět mechové graffiti a semenné bomby (aktivita z metodiky pro sedmáky Škola mezi zelenými ostrovy). Také jsme poslouchali stromy stetoskopem, chytali a určovali druhy čtyř čmeláků", vzpomíná na setkání Honza Froněk.

výroba mechového graffiti

Kromě různých zajímavých aktivit si účastníci především vyměňovali zkušenosti z praxe i výzkumu. Z jednoho např. vyplynulo, že účast v programu Les ve škole mírně zvyšuje psychickou pohodu u děvčat, na chlapce to v tomto ohledu nemá vliv.

Z Asie i Evropy se množí příklady založených „výukových lesíků“, tzv. Tiny Forests, kde se děti učí o domácích druzích stromů, keřů, i živáčcích, které výsadba podporuje (hmyz, drobní živočichové, ptáci, apod.). Zvažujeme, jak v zakládání školních mini lesíků podpořit i naše školy.

Irsko má oproti České republice jen malé pokrytí lesem. Važme si lesa, jaký tu máme, i když prochází a bude procházet radikální proměnou kvůli klimatické změně.

Více fotografií ze setkání najdete zde

Vloženo Od
Tags: Learning about Forests