Nová publikace Družiny venku

Nebojíte se s dětmi objevovat, tvořit, řádit a žasnout venku? Pak právě pro vás ZDARMA jsme vytvořili novou publikaci DRUŽINY VENKU.

Chcete s dětmi v družině trávit více času venku? Nevíte, jak začít? Hledáte inspiraci?

Teď si můžete zdarma stáhnout zbrusu novou publikaci DRUŽINY VENKU pro všechna roční období a shlédnout i nové video.  Od června už je také k dispozici publikace v tištěné verzi. Školy zapojené do programu Les ve škole ji dostanou během září.

UKÁZKOVÁ LEKCE: PŘÍRODA K NAKOUSNUTÍ

Pokud máte možnost objevovat s dětmi, co je v trávníku jedlé, rozhodně vyzkoušejte. Na jaře jsou lístky i kvítky často nejchutnější. Nasbírané části květin můžete ochutnávat přímo na místě, pokud je trávník na bezpečném místě, nebo si nasbírané rostlinky před ochutnáváním opláchněte důkladně pitnou vodou. Nejprve s dětmi objevujte a ukazujte si rostliny, které je bezpečné ochutnávat. Když je děti jistě poznají, mohou vymýšlet své recepty smícháním různých chutí.

družiny venku - ochutnávka přírody

Doporučujeme ochutnat: sedmikrásky, mladé listy pampelišky, fialky, popenec, svízel, šťovík a šťavel, pažitku, mátu, meduňku a další jedlý plevel či bylinky.  Doporučujeme s dětmi vymýšlet saláty a dobroty nejen z bylinek, ale i s přidáním dalších surovin (například rozmačkané jablko, rozmixované rozinky a oříšky nebo další dobroty). Skvělá svačina je i rozkvetlý chléb. Stačí namazat krajíc například tvarohem a naaranžovat právě kvetoucí jedlé květy. Jen myslete na hmyzáky, aby zbylo dostatek květů na jaře i pro ně.

Tip z praxe - ZŠ Kunratice:

Ochutnávejte také pupeny a květy stromů (lípa, třešeň, jabloň) a mladé jehličí (čaj nebo sirup ze smrčí). Naše listnaté stromy jsou jedlé, na keře pozor. Keře s dětmi neochutnávejte.

Vloženo Od