Ozvěn z Lesa se letos i přes karanténu sešla rovná stovka

Jarní období bylo kvůli karanténě velmi neobvyklé a učitelé se učili učit distančně. Přesto nám stovka z vás poslala krásné zpětné vazby na práci s programem. Také spoustu zajímavé inspirace na učení venku, a to i na dálku.

Letošní stovce jsme zaslali certifikáty LESNÍ TŘÍDA a NOVÝ PRALES. Na rok se tak stáváte patrony nad 10 m2 Nového pralesa na ještědském hřebeni. Aktuální reportáž z Nového pralesa si brzy přečtete na našem webu

Opět jsme vám, pedagogům, položili několik otázek, které se týkají práce s metodikami Lesa ve škole a venkovní výuky. Většina z vás si metodiky upravovala podle svých časových možností a také kvůli karanténě některé lekce zkrátila. Ale to vůbec nevadí. Metodika může sloužit jen jako inspirace nebo osnova obohacená o další aktivity.  Skvělou zprávou je, že se díky distanční výuce podařilo do aktivit zapojit také rodiče, kteří s dětmi vyráželi na výpravy a  společně se učili a tvořili. 

Další zajímavou novinkou je navýšení počtu tříd, které se učí venku každý týden, některé dokonce denně. Několik hodin týdně se učí venku 25 tříd (ze 100) oproti loňským 15 (ze 125 Ozvěn) a denní učení venku uvádí dokonce 11 tříd. 

A co děti při učení venku nejvíc bavilo? 

Volnost, možnost seberealizace při tvoření, řešení úkolů, překonávání přírodních překážek. Také badatelská činnost i to, že měly prostor k pozorování a zaznamenávání do lesních deníků. Někteří se projevili jako skuteční detektivové, bylo patrné, že vnímají les všemi smysly.

Jedna paní vychovatelka z družiny nám napsala:  

"Velmi mě potěšily a překvapily, když jsem jednou k vůli špatnému počasí řekla: "Dnes ven nepůjdeme," a děti reagovaly: "Ale paní vychovatelko, nejsme přece z cukru!" 

Toník během distační výuky napsal paní učitelce:  "Taky si najdu housenku babočky. Budu ji krmit a počkám, až se zakuklí a stane se z ní motýl." 

Líbil se nám také výrok jednoho z dětí: „To není špína, to je hlína!“

"To byl prima den!, To bylo fakt dobrý!, Dnes jsem se toho hodně naučila!, Já jsem vůbec netušila, že se to dá takhle udělat!"  
MA + ČJ venku + poznávání zvířat a stromů, keřů a rostlin

Děkujeme všem třídám, které letos i přes jarní výuku na dálku Ozvěny vyplnily, ale i těm, které vyplnit Ozvěny nestihly a přesto s programem pracují. Děkujeme za vaši skvělou práci a přejeme vám krásné a poklidné prázdniny! 

Vloženo Od
Tags: Ozvěny z Lesa


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.