Páťáci objevují svět - nová metodika míří do škol

Je to tady! Dlouho očekávaná metodika pro páťáky nazvaná Pod nebem Země se právě vyklubala z naší tvůrčí dílny a během září doputuje do škol. Jste-li registrovaní v programu Les ve škole, tak i do té vaší. 

Metodika pro pátou třídu nazvaná Pod nebem Země hned z kraje školního roku doputuje do škol. Dostanou ji všechny školy zapojené do programu, kterých je v současné době více než 300 po celé České republice. A na co se mohou páťáci těšit? Ročním plánem opět provází šestice žáků Lesní třídy. V úvodu se dětem představují a zavádějí řeč na to, co je baví na střídání ročních období. Děti čeká spousta nového objevování a pokusů, a to hlavně v přírodě. Poznají podoby lesa v různých klimatických podmínkách, objeví nové kontinenty,  druhy potravin, které se na nich pěstují, zvířata, která tam žijí. Budou sledovat vybraná stanoviště našeho mírného pásma a porovnávat s jinými klimatickými oblastmi, zahrají si na evoluci a závěrem je čeká společný piknik plný exotických i domácích plodů z různých končin světa.

„V rámci metodiky se snažíme žákům ukázat rozmanitost přírody na různých příkladech. Chceme podnítit jejich zvědavost a chuť pátrat dál,“ uvádí metodiku vedoucí programu Jan Froněk. 

Akční destrukční deník

Kromě lesního deníku, který žáci znají z jiných metodik Lesa ve škole, se mohou těšit také na akční destrukční deník. Lesní deník je osobitý záznamník toho, co v průběhu ročního plánu žáci zažijí, vyzkoumají, dozvědí se. Oproti deníkům z jiných metodik má ale tenhle dvě „tváře“: klasickou, která je určena k zapisování, kreslení a vkládání vyplněných pracovních listů či jiných písemností, a volnější, více otevřenou samostatnému dětskému bádání. Může připomínat „destrukční deník“ inspirovaný stejnojmennou knihou kanadské umělkyně Keri Smith. Smyslem destrukčního deníku je jeho stránky tvořivým způsobem „poničit“ a zachytit tak autentickou informaci. Žáci budou tuto část deníku používat pro terénní průzkum vybraného stanoviště a během společné výpravy do přírody. 

„Tuto metodiku moc doporučuji. Málokdy děti baví opravdu každá hodina. Děti se aktivně a samostatně zapojovaly do celého projektu. Jsem ráda, že jsme se testování mohli zúčastnit,“ říká paní učitelka Monika Olšáková, která se svými žáky na jaře testovala metodiku na základní škole v Janovicích. Paní učitelka Katka Vrtišková, která se svými žáky v Jílovém u Prahy učebnici také testovala, k tomu doplňuje: „Bylo to skvělé. Rozhodně doporučuji všem se do výuky s metodikou Lesa ve škole pustit!“

Divočina pro sedmáky

V průběhu tohoto roku vzniká v rámci programu LES VE ŠKOLE zbrusu nová metodika pro 7. ročník. V současnosti probíhá její testování přímo na dětech a tentokrát to bude, do slova a do písmene, pořádná divočina! Dobře víme, jak nesnadný je pro pedagoga úkol zaujmout děti v tomto věku. Proto jsme se zaměřili na to, co je „jejich“ – osobitý projev, využití sociálních sítí, záliba v místech stranou od ruchu běžného dne a navrch pořádná porce dobrodružství. Metodika z Lesa naostro vykoukne příští podzim. 

Vloženo Od
Tags: Metodika pro školy


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa? Přihlaste se k odběru newsletteru.