Plzeňský seminář o učení venku byl nabitý

Trávit pravidelně čas ve škole, školce nebo v družině s dětmi venku se pro pedagogy stává víc a víc lákavější. Poslední náš seminář v Plzni byl nabitý k prasknutí.

Plzeňský seminář, který pořádala Nadace Zelený poklad, vedl náš zkušený lektor Honza Froněk z Lesa ve škole a Zoja Zlonická. Zoja vede děti v družině u ZŠ v pražských Kunraticích, která s programem Les ve škole už několik let spolupracuje.

S pravidelným lesním dnem v družině začala Zoja asi před třemi lety. Klíčová byla domluva s rodiči, že v tento jeden den budou děti vyzvedávat o 30 minut později než obvykle. A vůbec získání podpory rodičů bylo zásadní. Zoja se v začátcích hodně inspirovala na webech Vzdělávacího centra TEREZA  www.lesveskole.cz, www.ucimesevenku.cz a www.jdeteven.cz. Na těchto stránkách také našla argumenty pro rodiče proč chodit ven.

"Začátky nebyly lehké ani pro rodiče, ani pro děti a ani pro mě. Bylo důležité si s dětmi nastavit pravidla. Děti zpočátku v lese řvou a divočí, tak je potřeba se na to připravit, abyste nebyli zaskočeni. Děti se časem zklidní a předá-li se jim zodpovědnost, naučí se chovat bezpečně, zvažovat a posunovat své schopnosti. Děti se v lese postupně osmělují, zkouší lézt na stromy a pro některé je zpočátku náročné třeba i přejít jednoduchou lávku."

Bohužel se ukazuje, že družina nebo škola může být pro některé děti jediným místem, kde mají možnost být venku anebo zažít volnou hru. Některé děti ze Zojina vyprávění byly překvapené i z toho, že v lese není nutné chodit pouze po cestičkách.

Zoja také vyprávěla, jak společně s dětmi hledali pro družinovou třídu zahradu, která by byla narozdíl od zázemí školy pouze jejich. Oslovili majitele z okolních zahrad, které byly nevyužívané a u jedné se podařilo dohodnout, že ji mohou bezplatně pravidelně využívat. Mají tak k dispozici tři prostředí, kam mohou chodit - les, zahradu a školní hřiště.

Druhá část semináře proběhla venku a učitelé si mohli vyzkoušet některé z aktivit a lekcí, které jsou součástí metodik Lesa ve škole. Velmi cenné byly Zojiny komentáře, jak se jí daří aktivity realizovat s dětmi.

Obdobný seminář se v Plzni plánuje opět v nějakém jarním termínu, proto sledujte náš web a newsletter. Setkání se pravděpodobně zúčastní i učitelé, kteří byli na stáži v německých družinách.

Zobrazit web
Vloženo Od