Škola mezi zelenými ostrovy (7. ročník)

Zelená místa kolem školy jsou učebny, kde mapujeme i NOVOU DIVOČINU.

Stupeň ZŠ:
Doporučený ročník:
Jak je propojený ekosystém a co ovlivňuje jeho různorodost. Les jako sluneční elektrárna.
Téma:
Metodika se připravuje

Venku jsme čím dál méně, ale proč tam chodit? Proč učit o přírodě venku? Všichni máme na dosah interaktivní učebnici, silné zážitky, inspiraci k tvoření i místo pro uvolnění ve výuce. Vše můžeme zažít za školou. Stačí vyrazit na chvíli ven. Zelené ostrovy kolem nás nabízí víc, než si myslíme. Získejme novou interaktivní učebnu zdarma pro každou školu. Odkryjme se studenty, jak díky nám lidem vzniká tzv. „Nová divočina“.

Zaujmout děti v tomto věku není snadné. Proto jsme se zaměřili na to, co je „jejich“ – osobitý projev, využití sociálních sítí a různých mobilních aplikací, záliba v místech stranou od ruchu běžného dne a navrch pořádná porce dobrodružství.  V průběhu školního roku se žáci seznámí s principem sukcese a jejími jednotlivými fázemi přímo v terénu, vyzkouší si např. mechové graffiti, semenné bomby a vytvoří vlastní quest neboli hledačku. Zároveň si metodika klade za cíl posílit zájem žáků o zkoumání přírody v jejich okolí a trávení volného času venku. V neposlední řadě se metodika zaměřuje také na posilování spolupráce mezi žáky z různých ročníků.

A jak novou metodiku hodnotí sami ověřující učitelé? „Stojí to za to, i přesto, že je zařazení aktivit do běžné výuky z časových důvodů mnohdy obtížné. Děti hlavně bavilo sledování změn v přírodě v různých ročních obdobích a vítaly možnost učit se venku. Také si na školní zahradě připravily rýmovanou hledačku pro mladší žáky. Byla to pro ně velká výzva, ale pak si to velice užívaly a já s nimi,” komentuje paní učitelka Monika Olšáková z Janovic.

Tuto metodiku vydáváme v září 2018.

V České Třebové otestovali metodiku pro sedmáky

Sedmáci vymysleli poznávačku a hledačku pro své mladší spolužáky páťáky.

Roční plány aktivit